Новини Львівщини Яворівська Районна Державна Адміністрація Голова Романюк Микола Степанович http://javoriv-rda.gov.ua Sun, 26 Jun 2016 04:19:23 +0000 Joomla! 1.5 - Open Source Content Management uk-ua У дворику Львівської ОДА організували "Територію молоді" http://javoriv-rda.gov.ua/index.php/novini-lvivschini/u-dvoriku-lvivskoyi-oda-organizuvali-teritoriyu-molodi.html http://javoriv-rda.gov.ua/index.php/novini-lvivschini/u-dvoriku-lvivskoyi-oda-organizuvali-teritoriyu-molodi.html У дворику Львівської ОДА організували

У п’ятницю, 24 червня, з нагоди відзначення в Україні Дня молоді, у дворику Львівської облдержадміністрації провели молодіжний вечір "Територія молоді". Участь у заході взяли представники молодіжних громадських об’єднань Львівщини.

 

Під час заходу голова Львівської облдержадміністрації вручив нагороди найактивнішим представникам молодіжних громадських об’єднань області.

"Молодістьце час становлення, вибору професійного шляху, планування майбутнього. Сучасні і освічені, висьогодення України, її майбутнє. Ваші енергія і завзяття, оптимізм і наполегливість знаходять втілення у світлому майбутньому, - наголосив Олег Синютка. - Я впевнений, що молодь, яка прийде після нас буде набагато успішнішою".

Окрім того, для гостей заходу провели концертну програму за участі солісток Роксолани Шепіленко та Вікторії Кінаш, митців Львівської школи джазу та сучасної музики. Наприкінці вечора молодь мала можливість поспілкуватись неформально.

Варто зазначити, що організатор заходудепартамент внутрішньої та інформаційної політики ЛОДА спільно з Львівським обласним молодіжним центром.

]]>
petrovmykola@gmail.com (Микола Петров) Новини Львівщини Fri, 24 Jun 2016 17:40:47 +0000
Львів поринув у джаз: стартував міжнародний фестиваль Alfa Jazz Fest http://javoriv-rda.gov.ua/index.php/novini-lvivschini/lviv-porinuv-u-dzhaz-startuvav-mizhnarodniy-festival-alfa-jazz-fest.html http://javoriv-rda.gov.ua/index.php/novini-lvivschini/lviv-porinuv-u-dzhaz-startuvav-mizhnarodniy-festival-alfa-jazz-fest.html Львів поринув у джаз: стартував міжнародний фестиваль Alfa Jazz Fest

Сьогодні, 24 червня, у Львові розпочався один із найкращих європейських фестивалів Alfa Jazz Fest. На кілька днів місто Лева вже вшосте порине у світ неповторного джазу. Святкову атмосферу створюватимуть музиканти зі світовим ім'ям та талановиті українські виконавці.

 

Привітав гостей та учасників свята із початком грандіозної джазової події і голова Львівської обласної державної адміністрації Олег Синютка

"Alfa Jazz Fest – це непереверщена джазова подія. І сьогодні для Львівщинице візитна карточка, яка репрезентує наш регіон на карті всього музичного світу, - наголосив очільник області. - Я переконаний, що зацікавлення, яке викликає цей фестиваль, затьмарює багато інших подій. Адже такі заходи проводять лише у регіонах, які викликають довіру".

Цього року на головній сцені концерти відбуватимуться протягом п'яти днів. Публіці представлять легендарні проекти за участі відомих джазових музикантів зі світовим ім'ям та талановитих українських виконавців. Зокрема заграють відомий американський піаніст Вадим Неселовський, нідерландський піаніст Міхіель Бортслап та інші. Також унікальна нагода для українських музикантівворкшоп відомого американського піаніста, аранжувальника та композитора Майкла Абене.

Вперше з історію фестивалю виступить переможниця цьогорічного конкурсу Євробачення Джамала із унікальною програмою "The Soul of Jamala".

Загалом протягом п'яти фестивальних днів учасники музичного свята матимуть змогу насолодитися добірною музикою, відвідати кінопокази, майстер-класи тощо.

Повну програму та інформацію про фестиваль можна знайти на сайті www.alfajazzfest.com.

]]>
petrovmykola@gmail.com (Микола Петров) Новини Львівщини Fri, 24 Jun 2016 17:39:13 +0000
Олег Синютка обговорив з фахівцями Світового банку хід реалізації проектів в галузі охорони здоров’я http://javoriv-rda.gov.ua/index.php/novini-lvivschini/oleg-sinyutka-obgovoriv-z-fahivtsyami-svitovogo-banku-hid-realizatsiyi-proektiv-v-galuzi-ohoroni-zdorovya.html http://javoriv-rda.gov.ua/index.php/novini-lvivschini/oleg-sinyutka-obgovoriv-z-fahivtsyami-svitovogo-banku-hid-realizatsiyi-proektiv-v-galuzi-ohoroni-zdorovya.html Олег Синютка обговорив з фахівцями Світового банку хід реалізації проектів в галузі охорони здоров’я

Сьогодні, 24 червня, на Львівщині з робочою поїздкою перебувають фахівці Світового банку в рамках Місії з підтримки впровадження Проекту "Поліпшення охорони здоров’я на службі у людей".  У межах візиту гості зустрілися з головою Львівської облдержадміністрації Олегом Синюткою.

 

"Для нас проект Світового банку в галузі охорони здоров’я – є великим шансом, - зазначив Олег Синютка. - Бо ми не просто хочемо отримати кошти на матеріальну підтримку чи капіталовкладення, а для нас дуже важливим є побудова нової системи. Ми претендуємо на те, щоб бути найкращими в цьому проекті серед обласних центрів України, бо найкращі завжди отримують преференції. Для нас є надзвичайно важливим, щоб ми не тільки реалізували сам проект, а й щоб терміни виконання всіх завдань і їх якість виконання відповідала всім стандартам і вимогам. Ми хочемо бути стандартом і взірцем реалізації. Ми готові, якщо Ви дасте нашій роботі позитивну оцінку, продовжити і збільшити обсяги проекту. Сьогодні на Львівщині ми маємо професійну команду однодумців, яка в змозі реалізовувати найамбіційніші плани".

Керівник Департаменту глобальної стратегії з питань охорони здоров'я, харчування та народонаселення Світового банку Еніс Бариш зазначив, що питання реформування галузі охорони здоров’явикликає найбільшу увагу. "Головнеякий результат лишиться після реалізації проекту, - додав Еніс Бариш. - Якщо кінцеві результати будуть позитивними, ми готові розширювати обсяги діяльності. Я впевнений, що ми разом зможемо досягти надмети – поліпшити здоров’я населення".

"Я радий щоразу приїжджати до Львова, бо тут впровадження субпроекту знаходиться під особливим контролем, а команда, яка його здійснює, – активна і задає темп іншим регіонам. Ми й надалі будемо ретельно моніторити реалізацію субпроекту, аби уникнути будь-яких ризиків корупції", -  зазначив лідер програм з охорони здоров’я, освіти, соціального захисту, уразливості та конфліктів представництва Світового банку в Білорусії, Молдові та Україні, керівник проекту Фон Зао.

"Нам було дуже приємно почути від Посла США, що Львівщина є прикладом для України в боротьбі з корупцією. Корупція як явище практично відсутня на території області. Я гарантую, що під час проведення тендерів, не буде жодного втручання зі сторони влади на користь тієї чи іншої компанії. Але дуже важливо провести попередній кваліфікаційний відбір компаній, які здатні будуть виконати роботи. А потім визначити найкращу ціну і пропозицію", – наголосив очільник області.

Сторони під час зустрічі також обговорили хід реалізації субпроекту та можливості його розширення для Львівської області.

Довідково:

На виконання Угоди про позику між Україною та Світовим Банком від 19.03.2015  № 8475-UA реалізується проект “Поліпшення охорони здоров’я на службі у людей” на загальну суму 214,729,837.00 доларів США, а у Львівській області – субпроект “Онкопревенція та впровадження ефективних протипухлинних технологій у Львівській області” на суму 10,150,000.00 доларів США. Угода про позику набула чинності 15.06.2015 року.

Підготовка до проекту розпочалась ще у 2012 році. Львівська область була включена в окремий компонент значно пізніше, завдяки зусиллям департаменту охорони здоров’я Львівської ОДА.

Первинно загальна вартість становила лише 4 млн. доларів США. Лише завдяки активній участі і поданню якісної заявки роботі загальний кошторис проекту розширили.

Мета проекту – проведення скринінгу серед жіночого населення області з метою покращення діагностики у ранніх стадіях раку грудної залози та раку шийки матки, а також  впровадження сучасних технік лікування згаданих  видів раку. 

]]>
petrovmykola@gmail.com (Микола Петров) Новини Львівщини Fri, 24 Jun 2016 17:35:16 +0000
У Львові провели Форум громадських організацій "Розвиток і партнерство" http://javoriv-rda.gov.ua/index.php/novini-lvivschini/u-lvovi-proveli-forum-gromadskih-organizatsiy-rozvitok-i-partnerstvo.html http://javoriv-rda.gov.ua/index.php/novini-lvivschini/u-lvovi-proveli-forum-gromadskih-organizatsiy-rozvitok-i-partnerstvo.html У Львові провели Форум громадських організацій

У п'ятницю, 24 червня, у Львові провели Форум громадських організацій Львівщини "Розвиток і партнерство". У заході взяли участь заступник міністра молоді та спорту України Олександр Ярема, голова Львівської облдержадміністрації Олег Синютка та представники громадських організацій Львівщини.

 

"Впевнений, що сьогоднішній захід дасть змогу підтримувати і створювати сприятливе середовище для розвитку громадянського суспільства Львівщини, - зазначив Олександр Ярема. - Дуже важливо, що існують такі платформи, як сьогоднішній Форум, які дозволяють співпрацювати громадським організаціям із представниками влади".

Голова Львівської ОДА Олег Синютка наголосив на тому, що владу будь-якого рівня обирає саме громадськість.

"Сьогоднішня українська влада як ніхто інший відповідальна за кожен крок, який вона робить, насамперед перед суспільством. Громадськість має виключне право критики влади будь-якого рівня, - зазначив Олег Синютка. - На моє переконання, люди, які позитивно зарекомендували себе як громадські діячі із власними громадськими ініціативами, повинні переходити у владні кабінети. Нам потрібні професійні люди, які виходять із громадського середовища, і за допомогою владних важелів мають змогу реалізувати перспективні ідеї розвитку".

Під час заходу учасники взяли участь у тематичних майстер-класах, долучилися до панельної дискусії, мали змогу попрацювати у форматі "Світового кафе" та запропонувати свої напрацювання для подальшого розвитку громадянського суспільства Львівщини.

За словами організаторів, мета Форумунапрацювати пропозиції представників громадянського суспільства до регіонального плану заходів реалізації Національної стратегії сприяння розвитку громадянського суспільства в Україні на 2016 - 2020 роки.

Варто зазначити, що організував Форум департамент внутрішньої та інформаційної політики Львівської обласної державної адміністрації спільно з ГО Центр громадянських ініціатив, ГО "Реформи разом", ГО "Розвиток громади"  ГО "Українська молодь Христові!", Міжнародним фондом "Відродження" та ГО "Центр "Жіночі перспективи".

]]>
petrovmykola@gmail.com (Микола Петров) Новини Львівщини Fri, 24 Jun 2016 07:33:19 +0000
Олег Синютка зустрівся із Віце-прем’єр-міністром Польщі Ярославом Говіном http://javoriv-rda.gov.ua/index.php/novini-lvivschini/oleg-sinyutka-zustrivsya-iz-vitse-premer-ministrom-polschi-yaroslavom-govinom.html http://javoriv-rda.gov.ua/index.php/novini-lvivschini/oleg-sinyutka-zustrivsya-iz-vitse-premer-ministrom-polschi-yaroslavom-govinom.html Олег Синютка зустрівся із Віце-прем’єр-міністром Польщі Ярославом Говіном

Голова Львівської облдержадміністрації Олег Синютка сьогодні, 24 червня, зустрівся із Віце-прем’єр-міністром Республіки Польща, Міністром вищої освіти і науки Ярославом Говіном, який прибув в Україну із робочим візитом.

 

Керівник області висловив слова вдячності за підтримку, яку Польща надає нашій державі у протистоянні із російським агресором. "Друзі пізнаються у біді. І сьогодні ми з упевненістю можемо сказати, що кращого друга ніж Польща у нас точно немає", - сказав він.

На переконання голови ОДА, обидві держави розпочали свою незалежну історію майже в однакових умовах, проте саме Польщі вдалось досягти такого динамічного розвитку. "Однією із найбільш вдалих реформ, які Вам вдалось реалізувати, є реформа місцевого самоврядування. І саме цей досвід для нас сьогодні надзвичайно важливий", - підкреслив Олег Синютка.

Також сторони обговорили співпрацю в освітній галузі, зокрема Олег Синютка розповів про розвиток освіти і науки на Львівщині, а також успішний досвід співпраці місцевих ВНЗ із польськими колегами.

Під час розмови Ярослав Говін зазначив, що сьогодні він із офіційною делегацією планують вшанувати пам'ять польських професорів, які під час Другої світової війни 1941 року у Львові розстріляли фашисти. Окрім того, польські високопосадовці планують покласти квіти до могил Герої Небесної Сотні та учасників АТО, що на Личаківському цвинтарі.

Голова ОДА наголосив, що у наш час дуже необхідно пам’ятати про своє минуле та історію. "У нас є спільна та дуже не проста історія і ми повинні продемонструвати людям нашу єдність. Маємо також не забувати про тих людей, які загинули на нашій землі та вшановувати їх пам'ять", - додав він. 

]]>
petrovmykola@gmail.com (Микола Петров) Новини Львівщини Fri, 24 Jun 2016 07:31:25 +0000
Програма транскордонного співробітництва Польща-Білорусь-Україна: 165 млн Євро на проекти http://javoriv-rda.gov.ua/index.php/novini-lvivschini/programa-transkordonnogo-spivrobitnitstva-polscha-bilorus-ukrayina-165-mln-evro-na-proekti.html http://javoriv-rda.gov.ua/index.php/novini-lvivschini/programa-transkordonnogo-spivrobitnitstva-polscha-bilorus-ukrayina-165-mln-evro-na-proekti.html Програма транскордонного співробітництва Польща-Білорусь-Україна: 165 млн Євро на проекти

Перший заступник голови Львівської облдержадміністрації Ростислав Замлинський бере участь у першому засіданні робочої групи з підготовки документів для 1-го конкурсу проектів, що будуть реалізовуватися в рамках програми транскордонного співробітництва УкраїнаПольщаБілорусь 2014 – 2020 рр.

 

Про це повідомили в департаменті міжнародної технічної допомоги та міжнародного співробітництва Львівської ОДА.

Упродовж 23 – 24 червня у м. Білисток, (Республіка Польща) члени робочої групи визначать терміни подачі проектних заявок, форми аплікаційної заявки, бенефіціарів проектів, заходи в рамках проектів та критерії оцінювання заявок.

Перший конкурс на отримання грантів планують оголосити вже у жовтні цього року. А у вересні буде оголошено про прийом документів для великих інфраструктурних проектів.

Загальний бюджет програми становить понад 165 млн Євро.

Українська сторона презентована в робочій групі Ганною Бєлоколос (Міністерство економіки та торгівлі України), Уляною Гурчумелія (Закарпатська ОДА), Юрієм Кресаком (Волинська ОДА) та представником Єврорегіону "Буг" Андрієм Ломагою.

]]>
petrovmykola@gmail.com (Микола Петров) Новини Львівщини Fri, 24 Jun 2016 07:29:18 +0000
Децентралізація: що чекає освіту Львівщини? http://javoriv-rda.gov.ua/index.php/novini-lvivschini/detsentralizatsiya-scho-chekae-osvitu-lvivschini.html http://javoriv-rda.gov.ua/index.php/novini-lvivschini/detsentralizatsiya-scho-chekae-osvitu-lvivschini.html Децентралізація: що чекає освіту Львівщини?

Реформа з децентралізації повинна перетворити Україну в якісно іншу державу, в якій об’єднані територіальні громади, отримавши чималі фінансові ресурси і необхідні владні повноваження, дбатимуть про розвиток своїх населених пунктів і тих, хто їх населяє. Децентралізаційна реформаце справді глобальна реформа, складовими якої є реформа соціальних служб, реформа медицини і, звичайно ж, реформа освіти.

 

Остання викликає чи не найбільше страху і нарікань, адже під нею розуміють передусім пониження статусу або і закриття частини шкіл. Тим часом найголовніша мета освітньої реформипокращити якість навчання, яка не відповідає сьогоденню.

Українська школа і досі зберегла багато нашарувань радянської системи, яка виховувала людину сліпим виконавцем, гвинтиком у жорстокій і бездушній державній машині. Сучасна ж школа основним своїм завданням повинна мати виховання самодостатньої людини, яка здатна критично оцінювати навколишню ситуацію і приймати правильні рішення.

У департаменті освіти і науки Львівської ОДА дуже різко відчули різницю знань у міських і сільських школах, порівнюючи результати ЗНО. Це означає, що доступ до освіти у міській місцевості і доступ до світи у сільській місцевості є різним. І це неправильно,оскільки діти навіть у найвіддаленішому селі повинні мати такі ж освітні послуги, як і в найбільшому місті. Відтак основна реформа в освіті спрямована на те, щоби кожній дитині дати рівний доступ саме до якісної освіти.

Така реформа означає передусім те, що кожен вчитель повинен викладати лише один предмет, яким повинен володіти на достатньо доброму рівні і постійно покращувати власні знання із нього. А також і те, що у кожній школі повинен бути спортзал, де дитина загартовуватиме своє здоров’я, і різноманітні гуртки, де вона зможе розвинути свої здібності. Надати весь цей комплекс послуг у невеликій сільській школі, особливо у некомплектній, нереально. Це можна зробити лише у великих освітніх центрах, які повинні бути у кожній об’єднаній територіальній громаді.

Мережа шкіл в об’єднаній територіальній громаді матиме такий вигляд: опорна школафілії опорної школипочаткова школа.

Опорна школа в ОТГ відіграватиме роль відділу освіти у нинішньому районі, координуючи навчальний процес. Вона матиме методкабінет, господарську частину, хороших фахівців. Також у такій школі повинен бути спортзал, по можливості басейн, якісне сучасне обладнання. У законі про освіту, який пройшов перше читання, прописано, що опорна школа повинна мати не менше 360 учнів, хоча ця цифра носить рекомендаційний характер.

Філії опорної школице школи I-III та I-II рівня, яких може бути відразу декілька. Знання у філіях і освіта у філіях мають бути не менш якісними, ніж в опорній школі. Тому що опорна школа відповідає за те, щоби учні у найвіддаленішому селі мали якісні знання.

Один вчитель може викладати відразу у кількох філіях. Але лише один предмет. У межах фактично освітнього округу, який буде створений в об’єднаній територіальній громаді, вчителі зможуть між собою конкурувати, спілкуватися, радитися, ділитися досвідом. Це дозволить вивести освіту в ОТГ на якісно інший рівень і сприятиме тому, що життя в опорній школі та школах-філіях вируватиме. В таких освітніх закладах буде можливість для відкриття гуртків, і у дітей буде бажання ходити до таких шкіл і залишатися у них на довше.

Початкова школа по можливості повинна бути у кожному селі. Щоправда, батьки отримають можливості самі вирішувати, де має навчатися їхня маленька дитиначи в початковій школі, чи вдома, якщо її неможливо підвезти до школи. При сучасних засобах зв’язку організувати навчання на відстані не складно

]]>
Новини Львівщини Fri, 24 Jun 2016 05:52:23 +0000
Нoва екoномічна мапа http://javoriv-rda.gov.ua/index.php/novini-lvivschini/nova-ekonomichna-mapa.html http://javoriv-rda.gov.ua/index.php/novini-lvivschini/nova-ekonomichna-mapa.html Нoва екoномічна мапа

Економіка України сьогодні перебуває в набагато гіршому стані, ніж була напередодні світової економічної кризи 2008–2009 років. Валовий внутрішній продукт у 2015-му становив лише 80% показника докризового 2007-го, промислове виробництво зменшилося на третину, а експорт, виміряний у євро, у I кварталі 2016-го дорівнював лише 76% показника I кварталу 2008-го.

 

Тож не дивно, що й рівень доходів українців сьогодні також значно поступається показникам 2008 року. Середня заробітна плата у квітні 2016-го становила €169 проти €219 у квітні 2008-го, середня пенсія — €58,6 проти €100. Після підвищення з 1 травня мінімальна зарплата становить €50,8 проти €70,8 у травні 2008-го, а мінімальна пенсіявідповідно €39,6 проти €64,8.

У доларах зазначені показники погіршилися ще більше через різке зростання за ці роки американської валюти щодо переважної частини інших. Проте тут і далі як еквівалент порівняно стабільної валюти ми використовуватимемо все ж єдину європейську з огляду на географічне розташування, масштаби економічних зв’язків України з ЄС та США й, нарешті, довгостроковий інтеграційний вибір нашої держави.

Проте загальний глибокий економічний спад видається лише середньою температурою по лікарні. Адже в той час як в одних регіонах він був у рази більшим, в інших, навпаки, спостерігалося динамічне зростання. Тиждень вирішив поглянути на те, як саме розвивалися окремі регіони нашої держави за останні вісім років.

Економічна динаміка

Оскільки даних щодо валового регіонального продукту за 2015 рік усе ще немає, порівнюватимемо 2014-й і 2007-й. Загалом по країні ВВП у 2014-му був нижчим, аніж у 2007-му, на 10,7%. Донизу загальнодержавні показники тягнув Південний Схід, де спад був значно більшим: Запорізька (–17,2%), Дніпропетровська та Полтавська (–18,6%) області. Істотних економічних втрат за ці роки зазнали також Київ (–9,3%, причому населення тут зросло на 3,7%, тоді як у решті регіонів воно зменшувалося), Харківська (–10,9%) та Івано-Франківська (–8,2%) області.

Але найбільше на падіння економіки країни вплинули Донецька (–39,5%) та Луганська (–46,7%) області. Їхній внесок у втрату ВВП мав вирішальне значення: якщо розглянути Україну без цих двох охоплених бойовими діями регіонів, то ВВП у 2014‑му був приблизно на рівні 2007-го.

Глибокий спад у Придніпров’ї та на Полтавщині й менш значний у Києві, на Харківщині та Івано-Франківщині компенсувався суттєвим приростом у решті регіонів.

Першість за економічним зростанням протягом останніх років утримувала Тернопільщина. Валовий регіональний продукт у 2014 році там був на 26,2% вищим порівняно з докризовим 2007-м. Не надто відставали від неї за стрімкістю зростання Кіровоградщина (+24,9%), Житомирщина (+23,4%) та Вінниччина (+18,9%). А оскільки на Кіровоградщині такого результату було досягнуто на тлі більш як удвічі швидшого зменшення кількості населення, аніж на Тернопільщині (–6,4% проти –2,8%), за зростанням в розрахунку на одного мешканця саме її можна вважати лідером.

Повільніше, але теж досить відчутно додали за ці роки економіки Черкащини (+11,2%), Херсонщини (+9%) та Хмельниччини (+5,6%). У розрахунку на особу ці показники ще вищі, оскільки в усіх згаданих регіонах також спостерігалося зменшення населення.

Разом названі вище сім регіонів формували каркас території зростання. До них прилягала група інших регіонів, економіка яких у 2014 році була принаймні не в гіршому стані, ніж у докризовому 2007-му. Передусім ідеться про Київську (+3,4%), Миколаївську (+3,5%), Одеську (+2,1%), Чернівецьку (+3,1%), Закарпатську (+2,5%) та Волинську  (+1,3%) області, а також Львівську (+0,5%) та Рівненську (–1,3% за зменшення населення на 0,6% ). На лівому березі Дніпра — Сумську (+2,7%) та Чернігівську (–1,1% за зменшення населення на 8%).

Експорт

Регіони зони зростання успішніше адаптувалися й до кон’юнктури світового ринку.

Як уже зазначалося, обсяги українського експорту, виміряні в євро, у I кварталі 2016-го були на 24% меншими, ніж за той самий період 2008-го. При цьому на Південному Сході спостерігався значно глибший обвал: Дніпропетровська область позбулася 40% експортної виручки, Запорізька — 47,7%, Донецька — 74,2%, Луганська — 87%. Різким спад експорту виявився також на Черкащині (–45,8%), Івано-Франківщині (–45,2%), Херсонщині (–32,3%) та Сумщині (–25,6%).

Це стало наслідком спеціалізації експорту зазначених регіонів на продукції металургії та хімії, а також залежного від російського ринку важкого машинобудування. Навіть досить динамічне зростання агропромислового сектору та експорту його продуктів не змогло компенсувати означених втрат. Виняток становить лише Полтавщина, де втрати ГМК та важкого машинобудування досить успішно компенсував АПК і в результаті від’ємна динаміка експорту за останні вісім років була незначною (–10,5%).

Натомість у низці регіонів зони зростання спостерігалося стрімке (у 1,5–2,5 раза) нарощення експорту: з Тернопільщини він збільшився на 156,3%, Вінниччини — на 108,9%, Київщини — на 96,5%, Львівщини — на 57,3%, Миколаївщини — на 52,5%, Одещини — 51,2%.

Хоч і меншим, однак усе ж помітним було збільшення експорту й з інших регіонів зони зростання: із Волині — 43,9%, Чернігівщини — 29,2%, Закарпаття — 22,6%, Житомирщини — 15,2%, Кіровоградщини — 12,3%. На Буковині обсяги вивозу в I кварталі 2016-го були на рівні аналогічного періоду 2008-го, а на Рівненщині зафіксоване порівняно незначне їх зменшення (–7,6%).

Промисловість

З 2008 року в Україні тривало затяжне й суттєве падіння промислового виробництва. У результаті в 2015-му його обсяг становив загалом по країні лише 66,6% рівня 2007-го. При цьому деіндустріалізація була притаманна всім частинам країни.

Якщо не брати до уваги охоплених бойовими діями Луганської (–84,5%) та Донецької (–62,7%) областей, найбільше промисловість за цей час втратила в Києві (–48%) та низці західноукраїнських регіонів: у Закарпатській (–37,1%), Чернівецькій (–36,1%), Івано-Франківській (–35%), Волинській (–34,5%), а також Чернігівській (–36,3%), Запорізькій (–32,7%), Полтавській (–31,3%), Харківській (–28,9%) та Дніпропетровській (–24,2%) областях. Близько 20% її падіння зафіксовано також на Одещині, Херсонщині, Сумщині та Хмельниччині.

Водночас і за показниками промислового виробництва виділяється успішна зона з центром на Правобережжі. Лідерами за темпами його зростання стали Житомирщина (+78%), Тернопільщина (+17,6%) та Вінниччина (+14,6%). На Кіровоградщині, попри незначний спад загальних обсягів (–1,7%), промислове виробництво на одного мешканця за ці роки теж мало додатну динаміку завдяки більш істотному зменшенню чисельності населення.

Індустрію названих регіонів об’єднують незначні обсяги випуску, однак кожен із них має власний секрет зростання на тлі спаду в решті областей країни (наприклад, на Житомирщині головну роль відіграла видобувна промисловість).

Незначними втратами промислового виробництва за останні вісім років (особливо якщо врахувати втрату кількох відсотків населення за той самий час) відбулися й розташовані поряд з ними Київщина (–6,1%), Львівщина (–9,5%), Черкащина (–11,8%), Рівненщина (–12,4%) та Миколаївщина (–12,5%).

Агросектор

Основним драйвером української економіки від часів світової економічної кризи 2008–2009 років було сільське господарство. Обсяг його продукції в 2015-му перевищив загалом по країні показник 2007-го на 43%. Однак між різними регіонами спостерігалися дуже суттєві відмінності.

Лідером виявилася Миколаївщина, де агросектор у 2015 році дав у 2,2 раза (+118,6%) більше валової продукції, ніж у 2007-му. Значно вищими від середньоукраїнських показників були темпи зростання агросектору на Херсонщині (+100,6%), Кіровоградщині (+78,6%), Одещині (+77,1% ), Черкащині (+75,5%), Вінниччині (+74,5%), Сумщині (+65,6%), Хмельниччині (+49%), Житомирщині (+42,1), Тернопільщині (+38,4%).

Як бачимо, йдеться про ті ж таки регіони зони зростання. Водночас помітно, що за розвитком сільського господарства деякі з них навіть поступилися областям, де в останні роки було зафіксовано одні з найвищих темпів спаду економіки загалом. Так, у Запорізькій області приріст сільськогосподарського виробництва в 2015 році порівняно з 2007-м становив 57,4%, на Дніпропетровщині — 54%, на Полтавщині — 53,1%.

В останніх трьох закономірна деградація застарілої важкої промисловості, успадкованої з радянських часів, значно переважала позитивний ефект від динамічного розвитку агросектору. Тоді як у регіонах зони зростання такої проблеми не було або принаймні наслідки занепаду важкої промисловості не мали такого негативного впливу.

Порівняння динаміки розвитку сільського господарства в різних регіонах також чітко виявляє ще одну тенденцію: воно швидше зростає там, де переважають великі та середні агропідприємства й вищою є частка рослинництва. А там, де основну частину продукції виробляють напівнатуральні селянські господарства й вищою є частка підсобного тваринництва, сільське господарство розвивається значно повільніше.

Наприклад, на Закарпатті приріст з 2007 року становив лише 8,5%, у Львівській області — 19,5%, Чернівецькій — 22,5%, Рівненській — 25,1%, Київській — 26,7%, Волинській — 27,2%, Івано-Франківській — 27,3%.

Наслідки

Важко не помітити, що зона економічного зростання загалом збігається з так званим помаранчевим електоральним регіоном — областями, які впродовж десятиліття від 2004 року віддавали перевагу політичним силам, що виступали за європейську інтеграцію. Натомість депресивний Південний Схід загалом збігається з осередком опору прозахідному курсу та найбільшої ностальгії за совком.

З одного боку, не варто переоцінювати вплив цього чинника на політичні та цивілізаційні пріоритети мешканців різних регіонів. А з другого — треба все ж таки брати до уваги, що населення депресивнішого Південного Сходу (особливо його промислових міст) після 2008 року значно більше відчувало й відчуває економічний занепад, аніж жителі зони зростання.

Це не могло й не може не позначатися на їхній політичній орієнтації. Тим більше що зростання в агросекторі хоч і компенсує частково падіння у важкій промисловості відповідних регіонів, однак мало зачіпає більшість індустріальних осередків.

Водночас, кажучи про зростання одних регіонів і депресивний стан інших, слід розуміти, що йдеться про динаміку, а не наявний рівень розвитку. Області, економіка яких після 2008-го перебуває в занепаді, часто все ще мають значно вищий рівень розвитку порівняно з більшістю тих, які стрімко зростають. Останні поки що лише зменшують відрив від перших, які, своєю чергою, так би мовити, рухаються їм назустріч.

Наприклад, валовий регіональний продукт на одного мешканця в Кіровоградській області 2008 року становив 43,7% аналогічного показника сусідньої Дніпропетровської, а 2014-го — 54,4%. Завдяки спрямованій одна назустріч одній динаміці розвитку двох областей розрив між ними зменшився, однак перша все ще значно відстає від другої.

Багато питань виникає і з розподілом здобутків економічного зростання в областях із його високою динамікою. Адже, як і в 2000-х у південно-східних регіонах, його плоди розподіляються вельми нерівномірно, а значна частина прибутків виводиться і за межі окремих областей, і за межі країни загалом за допомогою схем трансфертного ціноутворення.

Натомість у регіонах із найвищими темпами економічного зростання показники офіційної зай­нятості одні з найнижчих, наповнення місцевих бюджетів та соціальних фондів незадовільне, інфраструктура й далі деградує, а значна частина жителів шукає засоби для існування за їхніми межами.

]]>
Новини Львівщини Thu, 23 Jun 2016 11:36:51 +0000
Олег Синютка привітав випускників Львівського медичного університету http://javoriv-rda.gov.ua/index.php/novini-lvivschini/oleg-sinyutka-privitav-vipusknikiv-lvivskogo-medichnogo-universitetu.html http://javoriv-rda.gov.ua/index.php/novini-lvivschini/oleg-sinyutka-privitav-vipusknikiv-lvivskogo-medichnogo-universitetu.html Олег Синютка привітав випускників Львівського медичного університету

У четвер, 23 червня, у Львівському національному медичному університеті імені Данила Галицького відбулося урочисте засідання Вченої ради. Його присвятили випуску лікарів, провізорів та медсестер. Участь у заході взяв і голова Львівської обласної державної адміністрації Олег Синютка.

 

Керівник області привітав випускників та побажав їм впевнено торувати свій життєвий шлях та досягнути успіху.

"Виулюбленці долі, адже закінчили університет із добрими традиціями. Здобуті тут знання допоможуть вам впевнено торувати свою життєву стежку. Багато зусиль ви спрямували на те, аби стати добрими фахівцями. І сьогодні ваша доля – у ваших руках, - наголосив Олег Синютка. - Впевнений, зможете стати успішними, і чиєсь прізвище колись згадуватимуть так, як і прізвища Гіппократа чи Миколу Амосова. На сьогодні дуже важливо для вас не розгубити свій талант. Я б дуже хотів, щоб ви переосмислити своє майбутнє та сміливо подивилися вперед. Зокрема побачили людей, яким надаватимете допомогу та особливо тих, які вже упродовж двох років на фронті рятують життя. Нехай з цього моменту розпочнеться нова успішна сторінка вашого життя”.

Під час урочистостей випускники університету отримали дипломи та прийняли клятву лікаря і провізора.

]]>
Новини Львівщини Thu, 23 Jun 2016 10:58:27 +0000
Інвестори з Нідерландів планують вкласти 600 тис євро у тепличний комплекс з вирощування салатів http://javoriv-rda.gov.ua/index.php/novini-lvivschini/investori-z-niderlandiv-planuyut-vklasti-600-tis-evro-u-teplichniy-kompleks-z-viroschuvannya-salativ.html http://javoriv-rda.gov.ua/index.php/novini-lvivschini/investori-z-niderlandiv-planuyut-vklasti-600-tis-evro-u-teplichniy-kompleks-z-viroschuvannya-salativ.html Інвестори з Нідерландів планують вкласти 600 тис євро у тепличний комплекс з вирощування салатів

У середу, 22 червня, голова Львівської облдержадміністрації Олег Синютка відвідав ТзОВ "Галіція Грінері",  де ознайомився із роботою тепличного комплексу з вирощування салатів. Варто зазначити, що комплекс створено за кошти іноземних інвесторів. Під час зустрічі із представниками компанії сторони обговорили можливість залучення коштів для розширення підприємства. Запланований обсяг залучення інвестицій складає 600 000 євро.

 

"Для нас дуже важливо не створювати монополій, а збільшувати кількість підприємств, які можуть конкурувати між собою, - зазначив Олег Синютка. -  Ми робимо все можливе для того, аби підтримати усіх, хто хоче інвестувати у Львівську область. Для мене особисто дуже важливо, щоб іноземці бачили, що вкладати гроші в Україну вигідно і робота людей тут кваліфікована, тому за неї треба платити достойну зарплатню".

За інвестовані кошти цього року планують будівництво другої секції теплиці площею 4800 м2 для збільшення виробничих потужностей та розширення асортименту продукції.

За словами керівників підприємства, розширення асортименту дасть можливість збільшити обсяги продажів, збільшить кількість клієнтів та робочих місць. Додаткові продажі дадуть можливість збільшити надходження податків до місцевого бюджету.

Варто зазначити, що за останній рік підприємство "Галіція Грінері" перерахувало до місцевого бюджету  775 000 грн податків і зборів.

Довідково:

ТзОВ "Галіція Грінері" – молоде підприємство з 100% іноземними інвестиціями. Середня заробітна плата становить – 4400 грн. Колектив молодий і середній вік персоналу становить 30 років. З початку діяльності обсяг залучених інвестицій у проект становить 2 500 000 євро.

В 2015 році завершено будівництво площею 8000 м2. Площа теплиці 4000 кв м, вирощується листовий салат різних видів за технологією сухої гідропоніки. Протягом року на даній площі вирощують до 1 000 000 головок салату. ТзОВ "Галіція Грінері" єдине підприємство в Україні, яке вирощує салат за такою технологію.

Кількість клієнтів компанії збільшується, сьогодні це 60 постійних клієнтів, серед якихторгівельні мережі і клієнти сегменту HoReCa (готелі, ресторани, кафе).

]]>
Новини Львівщини Thu, 23 Jun 2016 10:52:55 +0000